ROZBORY OD VÁS

 

Steinbeck John

(*27.02.1902 - †20.12.1968)

O myších a lidech (rozbor)

V novele vylíčil autor osud amerických sezonních dělníků v postavách dvou přátel, kteří hledají svou dočasnou práci na farmách a jsou tak odsouzeni k věčné sociální nejistotě.

O DÍLE:

dílo bylo napsáno v roce 1937

odehrává se ve 30. letech 20. století v těžké době, kdy americká společnost zažívá hospodářskou krizi

POSTAVY:

George - hodný, pracovitý a obětavý; touží po spokojeném životě; Lennieho má velice rád, i když mu často vyčítá, že se o něho musí starat

Lennie - velmi pracovitý a působí jako dobrák; udělá, co se mu řekne; je ale naivní a hloupý a chová se jako malé dítě (ze spousty věcí nemá rozum); mentálně postižený, což způsobuje, že se místy chová sobecky; "hromotluk", který rád hladí hezké věci; neovládá svou sílu, což se mu stane nakonec osudným

Curley - správcův syn; velmi žárlivý a zakomplexovaný; mladý, agresivní a snaží se vynutit si autoritu

Curleyova žena - krásná, vyzývavá, nepříliš inteligentní a rozmazlená; hodně osamělá a chybí jí láska; žije život, o který nestojí

JAZYK:

příběh je postavený na dialozích; autor zde užívá hovorového jazyka, slangu; dílo má formu vyprávění

stavba textu je jednoduchá a přehledná, neobsahuje úvahy, vykresluje dobu 30. let 20. století v Americe

psáno v er-formě

LITERÁRNÍ ŽÁNR:

Prozaické dílo - novela, která se velmi blíží dramatu.

TÉMA A HLAVNÍ MYŠLENKA:

Tématem příběhu je přátelství mezi Georgem a duševně zaostalým Lenniem.

Autor se zde snaží zachytit důležitost onoho přátelství a důležitost lásky.

Ukazuje, jak se může lidský sen v mžiku rozpadnout. Poukazuje i na rasismus v tehdejší době, na odměřené vztahy bílých k černochům.

LITERÁRNĚHISTORICKÝ KONTEXT:

Dílo je americkou prózou 1. poloviny 20. století. Vzniklo v souvislosti se spisovatelovým angažmá ve Federálním spisovatelském projektu v roce 1935, který byl zaměřen na získání pracovních příležitostí pro spisovatele.

 

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

Dalšími díly autora, ve kterých líčí těžký život amerických nižších vrstev, jsou například Pláň Tortilla, Na Plechárně nebo Hrozny hněvu.

Jeho texty jsou jak tragické, tak humorné.

Steinbeck je autorem i moderní parafráze na biblický příběh o Kainu a Ábelovi s názvem Na východ od ráje.

Držitel Nobelovy ceny.

 

 

 

Erben Karel Jaromír

(*07.11.1811 - †21.11.1870)

Kytice (rozbor)

Kytice, pod původním názvem Kytice z pověstí národních, je jedinou básnickou sbírkou a zároveň stěžejním dílem Karla Jaromíra Erbena. Obsahuje 13 balad, což jsou smutné básně s tragickým koncem, většinou psány formou dialogů, z nichž jedna, Kytice, je stěžejní a další na ni navazují, jako květy. Ke sbírce patří i Erbenovy poznámky (tzv. Poznamenání), ze kterých čerpal, a 14 krátkých Písní. Autor zde tématicky oživoval převážně národní pověsti opřené o lidovou slovesnost, jako staré české lidové báje, pohádky, pověsti, mýty a legendy, a představuje tak obraz dávných lidových představ a názorů na život v Erbenově pojetí lidské morálky, a hlavně tehdy neodmyslitelného osudu. Význam a zásluha této knihy je v tom, že dovedla konkrétně a zajímavě ztělesnit duši člověka, jeho vztah k okolnímu světu a odkryla tajemství, která tehdejší lid trápila. Její krása je ale hlavně to, že o těchto znacích nespekuluje, ani je nemění, pouze jednoduchým dějem odkrývá hloubku každodenního života.

POSTAVY:

Příznačné pro Erbena je, že hlavní roli hrají ženy, převážně matky, které mohou jak pomáhat, tak i ubližovat svou mateřskou láskou. Postavy se liší od většiny hrdinů z této doby. Na rozdíl od romantických, bouřlivých, po svobodě toužících jedinců jsou mírné a pokorně přijímají svůj osud, stejně jako trest za úmyslný či neúmyslný prohřešek. Avšak čas ani prostředí nejsou rozhodující, celým základem je etický přístup.

DĚJ A KOMPOZICE:

V původní sestavě dvanácti básní, jejichž děj se odehrává na venkově, vyniká důmyslné řazení. Balady jsou postaveny tak, aby byly zrcadlově shodné určitými vlastnostmi (první s poslední, druhá s předposlední...). Úvodní Kytice dává naději a víru v lepší budoucnost vlastencům, podobně jako poslední Věštkyně. Polednice a Vodník jsou dalším párem, s podobností v záporné roli nadpřirozených postav. Narušení vztahu mezi matkou a dítětem řeší balady Poklad s Dceřinou kletbou. O přeměně člověka (obživlá mrtvola milence a žena převtělená ve vrbu) zas pojednává Svatební košile a Vrba. Pohádkový Zlatý kolovrat a legenda Záhořovo lože kladou důraz na vinu, pokání či konečné vykoupení, kdežto básně Štědrý den a Holoubek jsou plné kontrastů, jako je štěstí se smutkem nebo láska se smrtí.


 

JAZYK:

Básně jsou psány gnomickým veršem, pro který je typická krátkost a hutnost. Řadu básnických prostředků zde zastupuje například zvukomalba, přirovnávání, metafory, epiteta, personifikace, živé dialogy a popisy postav i prostředí, které zde nahrazují romantické prvky. Balady jsou snadno zapamatovatelné díky pravidelné rytmizaci a rýmování.

OKOLNOSTI VZNIKU DÍLA:

Sbírka nejdřív vyšla roku 1853 a obsahovala 12 básní, druhé vydání z roku 1861 bylo rozšířeno o baladu Lilie a také oddíl Písně. Poprvé byla vydána až po dlouhé dvacetileté práci, se kterou Erben začal v roce 1833 napsáním nejstarší balady, Polednice, v časopisech. Měla obrovský úspěch, byla mnohokrát uvedena v různých podobách, a také později ovlivnila autory, jako například Nerudu, Bezruče a Wolkera.

VLIV DÍLA:

To že Erben napsal dílo dodnes známé nejen v literárních podobách dokazuje, že bylo zcela nadčasové. Zpracování Kytice má mnoho podob. Například v 70. letech 20. století byla úspěšně zpracována J.Suchým z divadla Semafor a roku 2000 vznikla její filmová podoba prostřednictvím kameramana a režiséra F.A.Brabce. Karel Jaromír Erben se díky Kytici stal zakladatelem moderní české balady a nesmrtelným básníkem.

Autor/na web přidala:  haneda

Děkujeme

Zpět na Xweb.8u.cz